Tel: +86 152 0161 9036

E-mail: [chráněno e-mailem]

EN
Všechny kategorie

Novinky

Domů>Novinky

Stručné představení Gear Strening Shening Peening

Čas: 2021 06--04 Zobrazení: 25

   Kuličkování kuličkováním zpevňujícím ozubené kolo využívá hlavně proces nepřetržitého zasažení povrchu zubu vysokorychlostními brokovými peletami, stejně jako bezpočet malých kladiv, která zatloukají povrch zubu, což způsobí extrémně silnou plastickou deformaci povrchu zubu a vytvrzování za studena určité tloušťky povrchu zubu. Vytvrzená vrstva je zpevňující vrstva povrchu zubu, která zpevňuje povrch kořene zubu a vytváří zbytkové tlakové napětí na povrchu kořene zubu, čímž se dosáhne technologie zpevnění povrchu za studena, která zlepšuje únavovou pevnost ozubeného kola a zvyšuje životnost.

1. Účel a klíčové části
   Prostřednictvím brokování zpevňujícího ozubení se zlepšuje stav napětí povrchu kořene zubu, aby se dosáhlo cíle proti únavě a dlouhé životnosti ozubeného kola. Kvůli přenosovému momentu je kořen zubu vystaven velkému střídavému namáhání v ohybu, zejména kořen zubu musí mít dostatečnou pevnost. Proto je cílem peeningového posílení ozubeného kola posílit povrch kořene zubu.

2. Vliv zpevňování broků posilováním ozubeného kola
    (1) Vylepšené brokování může výrazně zlepšit únavovou pevnost ozubených kol

   Poté, co je ozubené kolo zpevněno brokováním, díky transformaci zadrženého austenitu na martenzit a kombinovanému účinku vysokého zbytkového tlakového napětí se zpevňuje povrchová práce a zjemňuje mikrostruktura a tvrdost povrchu zubu.

   Poté, co je ozubené kolo tepelně ošetřeno, je povrch zubu nepřetržitě ovlivňován vysokorychlostním paprskem projektilů, který může přeměnit zadržený austenit na martenzit. Martenzitové jehly jsou očividně menší a hustší než nevystřelené peeny, které mohou martenzit zjemnit. Role substruktury těla přispívá ke zvýšení zbytkového tlakového napětí.

  Poté, co je ozubené kolo zpevněno a vystřeleno, je maximální hodnota zbytkového tlakového napětí přibližně 0.05 × 0.10 (mm) pod povrchem zubu a zbytkové tlakové napětí může dosahovat až –800 × –1200 MPa. Pokud jsou v kořenu zubu mikrotrhliny, zbytkové tlakové napětí může bránit šíření trhliny. Když je hloubka vrstvy zbytkového tlakového napětí asi 5krát větší než hloubka trhliny, lze účinek trhliny eliminovat. Zbytkové tlakové napětí má velký vliv na ohybovou únavovou pevnost ozubeného kola a zbytkové tlakové napětí povrchu zubu může snížit špičkovou hodnotu tahového napětí v ohybu.

   (2) Shot peening může výrazně prodloužit životnost ozubených kol

   Podle příslušných údajů může posilování výstřelu ozubených kol vystavených cyklickému ohybu a střídavému zatížení účinně zvýšit jejich mez únavy. Posílení brokování může zvláště účinně zvýšit únavovou pevnost částí s koncentrací napětí. Může eliminovat proces obrábění (jako je broušení povrchu zubu ozubeného kola a úprava tvarování ozubeného kola). Současně může zlepšit koncentraci napětí způsobenou souvislými značkami nebo drážkami frézy, otvory a přechodovými zaobleními a dalšími strukturálními faktory. Po posílení brokového peeningu lze výrazně snížit rozptyl životnosti ozubeného kola a životnost převodu lze několikrát, desítkykrát nebo dokonce stokrát prodloužit.

3. Opatření při zpevňování ozubených kol posilováním ozubených kol
   (1) Nedestruktivní testování (testování magnetických částic a testování barev) ozubeného kola by mělo být prováděno před peeningem zpevňujícím střelu, protože povrchový plastový tok během posilování brokováním zakryje jemné praskliny.

   (2) Vyšší teplota (nad 232 ° C) uvolní zbytkové tlakové napětí a oslabí účinek peeningu. Podle příslušných údajů provedl profesor He Jiawen z univerzity Xi'an Jiaotong speciální studii o tomto tlakovém stresu. Tlak se postupně snižuje s nárůstem teploty, obvykle kolem 400 ℃ º. Proto musí být všechny procesy tepelného zpracování dokončeny před posílením brokování.

   (3) Obecně řečeno, veškeré mechanické zpracování by mělo být také dokončeno před posílením brokování. Před peeningem zpevňujícím ozubení by měly být všechny položky zpracování zkontrolovány, aby se zjistilo, zda splňují požadavky výkresů, včetně rozměrů, tolerancí tvaru a polohy, drsnosti povrchu a dalších požadavků (včetně požadavků na vnitřní a vnější zaoblení a leštění atd.).

   (4) Před zpevněním ozubeného kola by měl být odstraněn prach, olej, koroze atd. Na povrchu součásti; pokud není uvedeno jinak, měla by být odstraněna také ochranná vrstva součásti.

   (5) V současné době je v zahraničí požadováno povrchové zbytkové tlakové napětí těžkých převodů s tvrdými povrchy zubů -800 ~ -1200 MPa, čehož je obtížné dosáhnout samotným nauhličováním a kalením. Tento požadavek lze splnit sekundárním brokováním. Hodnota zbytkového tlakového napětí vytvořeného zesílením výstřelu je měřena rentgenovým difraktometrem.

图片 4 副本
4 副本